Každý jsme tolik rozdílní svými příběhy, činy, pohnutkami, motivací, omezeními, strachy či vnímaním světa a přesto máme něco společné - dech. Způsob, jakým dýcháme, je vypovídající o našem spojení se sebou samými, o tom, co a jakým způsobem prožíváme, o zdravotním stavu. Na jeho plynutí závisí náš život a s jeho pomocí můžeme kvalitu svého života zásadně ovlivnit.

O Breathwork

Breathwork znamená obecně práci s dechem, ovšem tento název je vžitý pro techniku, kterou jsem si zamilovala a tou je CONSIOUS CONNECTED BREATHING. V překladu vědomé spojené dýchání, což popisuje způsob vedení dechu. Ale pěkně popořádku :-)

Zásadní je vytvořit bezpečný prostor a načasování. Bezpečný prostor znamená, že vás nikdo nemůže vyrušit, vypnete si zvonění u mobilu a připravíte si místo, kde se vám bude následující hodinu pohodlně ležet. Načasování - cesta s bw bývá velmi hluboká zkušenost, přidejte jí na síle a důležitosti a rezervujte jí dostatek času. Není vhodné se hned hnát do víru povinností. Tady vám položím otázky. Přebíráte plně zodpovědnost za svůj život, za své emoce a své konání? Vkládáte do procesu důvěru?

Před začátkem na záchod, napít a pití mít u sebe.

Než se vůbec přihlásíte na Breathwork, zvažte svůj zdravotní stav. Když si nejste jistí, kontaktujte facilitátora či svého lékaře. Kontraindikacemi jsou vysoký či nízký krevní tlak (nestabilizován léky), aneurysma, zelený zákal, odchlípnutá sítnice oka, epilepsie, kardiovaskulární onemocnění, bipolární porucha, vážné psychické potíže, schizofrenie, úraz, operace (do 6 týdnů), těhotenství (hlavně první trimestr a závěr), cukrovka 1. typu. Dále, pokud užíváte těžké léky či se léčíte se štítnou žlázou.

Tak a začínáme. Pod hlavu jen malý polštářek, přikryjte se dekou. Dýchá se s otevřenou pusou, hluboký nádech, jemný výdech a dech stále cirkuluje bez pauz. Celou dobu vás budu vést hlasem a držet bezpečný prostor pro vaše prožívání. Během Bw se mění poměr kyslíku a oxidu uhličitého v organismu a dochází k vlivu na většinu částí mozku. Tím se dostáváme do rozšířeného stavu vědomí, který je léčivý a nesmírně hluboký. Stavy jsou podobné psychedelickým, ovšem s rozdílem, že u bw se děje, co jste připraveni zpracovat a změnit ve svém životě.

Krásné je, že se zároveň působí na všechny naše části - emoční, fyzickou, duchovní, mentální.


Prožitky jsou velmi individuální, každý bw je jiný a ze sta žádný není stejný. Dají se shrnout projevy:

Ve fyzickém těle může dojít ke křečím, ztuhlosti, brnění určité části těla - to se jen zablokovaná energie snaží rozproudit. Poukazuje na určitou situaci v našem životě. Změna teplot těla, přehnané teplo či zima. Vibrace, procítění čaker. Bolest - bolest emoční, duševní se nám mnohdy uloží do fyzického těla a při bw dochází k uvolnění. Tzn. můžeme mít jizvy na duši, ale už nemusí bolet, hnisat a ovlivňovat nás v běžném životě.

Potlačené emoce jdou ven pláčem, vztekem, křikem, radostí, uvědoměním. Potlačené jsou z důvodu, že si je nedovolujeme ukázat před sebou, před okolím a běžně si ani neuvědomujeme, nakolik nás zatěžují v podvědomí. Důležité je dovolit si je odprožít, bez posuzování, hodnocení.

Spirituální prožitky přeji každému. Splynutí s božstvím v nás i venku, bezpodmínečná láska, vděčnost, čistota zrození, nekonečno vesmíru, jednota.

Projitím Breathworkem proces nekončí, nýbrž jede na plné obrátky. Přichází sny, uvědomění, AHA momenty. Je dobré se uzemňovat a dávat si pozornost, prodýchat se, cvičit, tančit, dát si studenou sprchu, projít se v přírodě. Prostě cokoliv, co nám prospívá.

Benefity Breathworku

+ účinná psychohygiena

+ klid v jednání, nadhled

+ nastavení si zdravých hranic

+ zpracování traumatu

+ narovnání vztahů

+ vystoupení z role oběti

+ zbavení se úzkosti

+ sebeláska (zamilování se do své fyzické schránky i do svého ducha)

+ hluboká meditace (i přesto, že nevíte, jak meditovat)

+ podpora kreativity

+ žití v přítomnosti (žádné babrání se v minulosti nebo co by se stalo, kdyby...:)

+ poznání sebe sama, rozpoznání převzatých vzorců chování

+ vnímavost k sobě i k ostatním

+ odpovědi na otázky, vize

+ v roli pozorovatele snadněji řešíte situace a soustředíte se

+ pochopení, odpuštění, smíření

+ chuť do života


Věděli jste, že:

  • Orgán rovnováhy leží v našem těle v blízkosti dechového centra.
  • Zdravý, přirozený pohyb bránice masíruje orgány v dutině břišní (játra, žaludek, slinivka, střeva, ledviny). Podporuje proudění tělesných šťáv (žluč, lymfa, především však krevní oběh). S bránicí je částečně spojeno i srdce, pohyb dechu povzbuzuje i srdeční činnost.
  • Dokonalý dech - nádech 5,5 vteřiny, výdech 5,5 vteřiny.
  • Každodenní běžný dech máme vést pouze nosem.